Byť se v dnešní době sítotisku, digitálních tisků, sublimací a mnoho dalších moderních metod může zdát, že linoryt je tiskařská metoda snad z dob pravěku, není tomu tak. Jak napovídá název této metody, jedná se o rytí do linolea, jež vzniklo koncem 19. století. Zhruba po 50 letech se začalo lino používat i na linoryt.
Já jsem se poprvé setkala s linorytem, asi jako většina z nás, na základní škole ve výtvarné výchově, nicméně z téhle hodiny jsem si akorát pamatovala, že linoryt existuje. Blíže jsme se k němu dostala asi o 16 let později, ani nevím jak, prostě jsem ho vyhrabala někde z hlavy a začala si zjišťovat, jak vlastně na to.
Abyste si mohli doma udělat linorytový tisk, nepotřebujete do začátku moc věcí. Zprvu si potřebujete namyslet motiv, obrázek, který budete chtít rýt. Dobré je si ho nakreslit na obyčejný papír ideálně měkkou tužkou.
Pro další krok je zapotřebí materiál, do kterého se bude motiv rýt. Na výběr jsou tři základní materiály. Jak název techniky již praví, originálně se ryje do linolea, ten je v dnešní době však velmi těžké sehnat. V obchodech je k sehnání tzv. SoftCut, velmi měkká guma, do které se zaryje rydlo jako do másla, ale velmi snadno může taky ujet a odrýt více, než je zapotřebí. Druhý materiál, jež lze pořídit ve výtvarných obchodech je linorytový přířez, ten je vyroben po vzoru pravého lina. Přířez je pro větší pevnost protkaný na rubové straně, což zaručuje jeho větší pevnost a umožňuje vícenásobné používání.
OBRÁZEK materiálů
Nakreslený obrázek se přiloží lícovou stranou na linorytovou desku a pomocí tužky se do ní otiskne. Dále se již za pomocí rydel, ideálně určených přímo pro lino, odrývají části, které nemají být při tisku vidět.
V poslední fázi je potřeba barva, podle materiálu na který bude proveden tisk, váleček a deska, na které se rozválí barva. Váleček v celém tisku hraje roli transportního média. Nejen, že pomocí něj je barva rovnoměrně rozválena, ale také přenášena na linorytovou desku. Následně se deska přiloží do místa tisku a pořádně se otlačí - nejprimitivnější metodou je použití lžíce nebo jiného čistého válečku a pořádné přitlačení jednotlivých částí, anebo lze použít tiskařský lis a přitlačit tak linoryt zcela rovnoměrně a dokonale.